KOBIETA - WIEDZA - WŁADZA

Społeczna rola kobiet na przestrzeni wieków

Dziękujemy za udział w wydarzeniu!

8 marca 2014

Kraków, Sukiennice

08-23 marca 2014

Kraków, Sukiennice

8 marca 2014

Opera Krakowska

10-15 marca 2014

Kraków, Kijów Centrum

Kobieta-Wiedza-Władza

 

Chcemy żyć w harmonijnym społeczeństwie, w którym kobiety i mężczyźni, działając wspólnie, wykorzystują w pełni swój potencjał, wspierając się i inspirując. W takim społeczeństwie człowiek, niezależnie od swojej płci, ma szansę zaangażowania się w proces kształtowania rzeczywistości i decydowania o kierunku, w jakim się on rozwija. Oznacza to współdzielenie władzy i odpowiedzialności, wykorzystanie wiedzy i kompetencji dla wspólnego dobra.

W dzisiejszym świecie prawo pozwala kobietom aktywnie uczestniczyć w tym procesie. Jednak wciąż jeszcze ogromny potencjał, jaki mogłyby wnieść w życie publiczne, pozostaje niewykorzystany.

Kobiety mają kompetencje, wytrwałość, gotowość do ciężkiej pracy, ale zbyt często powstrzymuje je brak wiary we własne siły. Często wynoszą z domu uwarunkowania, które skłaniają raczej do bierności, posłuszeństwa, troski o innych. W świecie zawodowym sytuuje je to rolach podległych. Tymczasem aktywność wymaga podjęcia ryzyka, zmierzenia się z własnym strachem i wątpliwościami.

Jest wśród nas wiele kobiet, którym udało się połączyć odwagę z pasją i wiedzą, kobiet, które odniosły sukces w różnych dziedzinach życia. Chcemy, aby konferencja „Kobieta – Wiedza –Władza. Społeczna rola kobiet na przestrzeni wieków” była miejscem, w którym mogą one podzielić się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami. Jakie działania, jakie cechy charakteru, jaka wiedza pozwoliła im osiągnąć tę pozycję? Jak mężczyźni patrzą i oceniają takie kobiety? Czy się ich, boją, czy je podziwiają, czy są dla nich równorzędnymi partnerami.

Czy inspirację można znaleźć także w przeszłości?
Chcemy pokazać, jak na przestrzeni wieków zmieniała się społeczna rola kobiet, czym była warunkowana i jak ta wiedza może inspirować i budować poczucie wartości, osobowość i pozycję współczesnej kobiety. Stawiamy pytania - jakie uwarunkowania społeczne wpływały i kształtowały postawy i zachowania kobiet a jak kobieta mogła i może wpływać na zmianę tych oczekiwań.

W warstwie artystycznej za symbol kobiety, która poprzez wiedzę zdobywa wpływy w swojej społeczności obraliśmy, trochę prowokacyjnie, prasłowiańską wiedźmę. Do dziś słychać w nim jeszcze źródło słów: ta, która wie. To kobieta, która posiadła cenne dla swojej społeczności umiejętności, zajmująca się w swoich czasach medycyną – uzdrowicielka, zielarka, akuszerka. Ciesząca się poważaniem, a czasem budząca lęk. W świecie, w którym poznanie tajników natury dawało czasem władzę nad życiem i śmiercią przypisywano jej magiczną siłę. Jednocześnie cieszyła się wysokim uznaniem społecznym, zwracano się do niej po radę.

Dziś postać wiedźmy może patronować kobietom pełnym pasji, ciekawym świata, niezależnym. Kobietom podejmującym ryzyko, mającym odwagę, by iść swoją drogą. Tym, które zgłębiają wiedzę, zdobywają nowe kompetencje, angażują się w nowe projekty z wiarą we własne możliwości. Aktywnie współtworzącym rzeczywistość, w której żyją.