KOBIETA - WIEDZA - WŁADZA

Społeczna rola kobiet na przestrzeni wieków

Dziękujemy za udział w wydarzeniu!

8 marca 2014

Kraków, Sukiennice

08-23 marca 2014

Kraków, Sukiennice

8 marca 2014

Opera Krakowska

10-15 marca 2014

Kraków, Kijów Centrum

Pasma filmowe "Być kobietą"

„Być kobietą” to cykl filmów o kobietach i dla kobiet. W ramach projektu prezentowane będą obrazy ukazujące kobiety z różnych perspektyw, pokazujące wielość postaw, bogactwo wyborów.

Chcemy przywołać na ekran „wiedźmy”− jednostki niezależne, pełne pasji, podejmujące ryzyko i przekraczające granice, jak i zwyczajne kobiety, postawione przez los w niecodziennej, granicznej sytuacji, która wymaga od nich wyjścia poza to, co znane i bezpieczne.

W serii biograficznych obrazów pojawią się postacie, dla których wychodzenie poza ograniczenia swojej epoki, stanu społecznego, konwenansu było wewnętrznym imperatywem, który doprowadził je w sfery niedostępne dla innych. To kobiety takie, jak Frida Kahlo, przełamująca schematy artystka o anarchistycznej duszy („Frida”); Coco Chanel, wizjonerka, którą dzięki swej bezkompromisowości stała się ikoną mody („Coco Chanel”); Margaret Thatcher, pierwsza kobieta w historii, która została premierem Wielkiej Brytanii („Żelazna Dama”); Edith Piaf, która przeszła bolesną drogę od dziecka ulicy na największe sceny Francji („Niczego nie żałuję”).

Pokażemy też filmy o kobietach, które przez swój talent, lub wrażliwość nie mieściły się w ramach „swojego” świata. Dla Papuszy, romskiej poetki, której twórczość jest pełnym zachwytu peanem na cześć Cyganów i stylu ich życia, talent staje się przekleństwem, które doprowadza do wykluczenia jej ze społeczności („Papusza”).

Marilyn Monroe wykreowany wizerunek odgrodził od ludzi i uczynił samotną. Jednocześnie kreacja ta stała się jej życiową rolą, z którą nie potrafiła się rozstać, mimo bolesnego konfliktu pomiędzy boską Marilyn a pragnącą miłości i bliskości Normą Jean Baker („Mój tydzień z Marilyn”).

Pojawią się też filmy o kobietach, które w codziennym życiu stają w sytuacji, w której muszą wyjść ze swojego bezpiecznego świata, dokonać wyboru, pozbyć się parasola ochronnego.

Czasem jest to odwaga spojrzenia na swoje życie ze szczerością i wnikliwością. Jak Maria z filmu „Miłość”, gdy pod wpływem wydarzenia z przeszłości rozpadają się tworzone przez lata konstrukcje.

Jasmine („Blue Jasmine”) zostaje ze swojego spokojnego świata gwałtownie wyrzucona. Żona milionera, budzi się pewnego dnia bez grosza, oszukana i porzucona. Dotąd wszystko było dobrze znane – co nosić, co jadać, gdzie bywać. Co dzieje się, gdy ta ściśle skodyfikowana rzeczywistość się rozpada?

Impulsem do spojrzenia z dystansem na to, co wydawało się pewne i trwałe może stać się zdrada małżeńska („Kobiety”), lub spotkanie rodzinne, w czasie którego matka i córki muszą się zmierzyć z nieprzepracowanymi emocjami, zdemaskować powszechnie powtarzane kłamstwa i odrzucić pozory („Sierpień w hrabstwie Osage”).

W „Co się wydarzyło w Madison County” w ustabilizowane i monotonne życie gospodyni domowej wdziera się uczucie, które rozbija jej spokojną rzeczywistość. Czy zawsze można jednak zerwać wszystkie więzy, porzucić spokój i bezpieczeństwo, zaryzykować?

Badanie granic, poszukiwanie nowej perspektywy, wychodzenie poza dobrze znane strefy bezpieczeństwa – to wspólny mianownik wybranych przez nas obrazów, wpisany nieodłącznie w „bycie kobietą”.


Pokazy odbędą się od 10 do 15 marca 2014 r. w godzinach 17.00 oraz 19.00 w Filmowa Cafe - Kijów.Centrum. Udział w projekcji filmów jest bezpłatny.


Harmonogram

10.03.2014 r.
17.00 - Wiedźmy [opis] ▼
19.00 - Co się wydarzyło w Madison County [opis] ▼

11.03.2014 r.
17.00 - Miłość [opis] ▼
19.00 - Żelazna dama [opis] ▼

12.03.2014 r.
17.00 - Blue jasmine [opis] ▼
19.00 - Papusza [opis] ▼

13.03.2014 r.
17.00 - Mój tydzień z Marilyn [opis] ▼
19.00 - Niczego nie żałuje [opis] ▼

14.03.2014 r.
17.00 - Coco Chanel [opis] ▼
19.00 - Frida [opis] ▼

15.03. 2014 r.
17.00 - Kobiety [opis] ▼
19.00 - Sierpień w hrabstwie Osage [opis] ▼

Cykl pasm filmowych "Być kobietą" rozpocznie niezwykły koncert pt. „Poetki świata” w wykonaniu Pauliny Bisztygi.


Koncert odbędzie się o 9 marca 2014 r. o godzinie 18.00 w Filmowa Cafe - Kijów.Centrum.
Paulina Bisztyga - charyzmatyczna i nietuzinkowa. Poetka, malarka, kompozytorka, pieśniarka, dziennikarka (pracuje w Radiu Kraków), organizatorka (współtworzy Kobiecą Transsmisję). Wydała trzy płyty: Nie ma co się bac, Proste jest prawo miłości, Zmiłości. W Kinie Kijów (Filmowa Cafe) zabrzmi koncert pt „Poetki świata” z utworami m.in. Lhasy de Sela, Mercedes Sosa, Violety Parra .Te artystki ,choć o różnych życiorysach, wszystkie były kochane i każda z nich inaczej wpływała na ludzi,sytuacje polityczną w swoim kraju, świadomość.Żadnej z nich już nie ma, ale wszystkie śpiewały piękne pieśni, które przetrwały.


Paulina Bisztyga - wokal
Jarek Wilkosz - Kontrabas
Tomas Sanchez - perkusjonalia
Przemek Sokół - klawisz, trąbka
Jacek Serczyk - Gitara


14 marca 2014 r., o godz. 16.00 w Kinie Kijów.Centrum Pani dr n. med. Lidia Rajzer wygłosi wykład "Profilaktyka zdrowotna kobiet".


Bezpłatne zaproszenia do udziału w koncercie oraz w pasmach filmowych można uzyskać poprzez rejestrację na wybrane wydarzenie na stronie www.kobietawiedzawladza.pl